22 marca 2018, autor: Noir 9

Joanna Racewicz po 20 latach ODCHODZI z TVP

"Kończę na własnych warunkach, sama z podniesioną głową. Bo nie czuję się winna."

Joanna Racewicz po 20 latach ODCHODZI z TVP © AKPA
Joanna Racewicz od wielu lat związana z TVP odchodzi z telewizji polskiej. O swojej decyzji dziennikarka napisała na swoim fanpage'u. Racewicz skomentowała awanturę, jaka rozegrała się wokół jej osoby kilka dni temu. Pracodawca oskarżył ją wtedy o złamanie zasad etyki dziennikarskiej:

Joanna Racewicz ZAWIESZONA w TVP przez post o diecie?

Od dnia 13 marca 2018 r. pani Joanna Racewicz przestała prowadzić program „Pytanie na śniadanie”. Powodem tej decyzji było wykorzystywanie przez panią redaktor Joannę Racewicz marki „Pytanie na śniadanie” do promocji produktów bez wiedzy i zgody kierownictwa programu, co powtarzało się mimo upomnień ze strony przełożonych. Działanie to koliduje z obowiązującymi w Spółce zasadami dotyczącymi reklamy i promocji, a także stoi w sprzeczności z zasadami etyki dziennikarskiej - brzmiał oficjalny komunikat.


Teraz Racewicz przedstawia własną wersję wydarzeń:

OŚWIADCZENIE

Kiedy 6 marca wychodziłam ze studia „Pytania na śniadanie” nie wiedziałam, że będzie to mój ostatni program. Nie miałam więc szansy pożegnać się z Państwem i podziękować za półtora roku serdecznej uwagi i fantastycznej przygody. Czynię to więc teraz, właśnie tutaj. Dziękuję za wszystkie dobre słowa i dowody Państwa sympatii. Jestem też wdzięczna za każdą krytykę, bo właśnie ona motywowała mnie do zmian, uśmiechu i pozbycia się sztywnego kostiumu „pani, która przyszła do śniadaniówki prosto z programu informacyjnego”.
Teraz w moim życiu czas na kolejne zmiany.
Dwa tygodnie temu, tuż po programie zostałam poinformowana przez Kierownika Redakcji „Pytanie na śniadanie”, p. Katarzynę Adamiak – Sroczyńską, że zostaję zawieszona w pracy z powodu naruszenia zasad etyki dziennikarskiej. Zawieszona do wyjaśnienia. Zarzucano mi, że dopuściłam się lokowania produktu, a co za tym idzie kryptoreklamy, posługując się wizerunkiem własnym i Programu
- pisze dziennikarka.


Joanna Racewicz z przystojnym mężczyzną na pokazie Łukasza Jemioła (ZDJĘCIA)

W dalszej części wyczerpującego wpisu Racewicz wtajemnicza widzów w kulisy afery:

Chodziło o posty, w których pokazywałam stosowaną przeze mnie dietę i ubrania, w których występowałam w programie. Istotnie, scenografia „Pytania na śniadanie” była tłem kilku zdjęć i filmów. Była, bo traktowałam studio jak swoje naturalne środowisko. Trochę, jak drugi dom. Posty ukazywały się jednak wyłącznie w moich kanałach w mediach społecznościowych, a więc w prywatnej przestrzeni kontaktu z Państwem, Przyjaciółmi, Znajomymi i Widzami. Ich celem nie była działalność komercyjna, ale chęć podzielenia się z Państwem stylem życia i wyborami, które mogą pozytywnie motywować każdego, komu mój świat wydaje się interesujący.


Napisałam wyjaśnienie, zapewniłam o gotowości do rozmowy i naprawy wszelkich niezręczności, natychmiast skasowałam wszystkie sporne materiały. Czekałam na odpowiedź ze strony mojego Pracodawcy, ale ta nie nadchodziła. Nie skutkowały także próby spotkań z Dyrekcją i Przełożonymi. Zamiast dialogu – dziesięć dni później - Telewizja Polska SA opublikowała oficjalne oświadczenie, o którym dowiedziałam się z mediów. Jest w nim informacja, że wykorzystywałam markę „Pytanie na śniadanie” do promocji produktów „bez wiedzy i zgody kierownictwa programu, co powtarzało się mimo upomnień ze strony przełożonych”. Mniejsza o logiczną niespójność w tym zdaniu. Ważniejsze, że nigdy nie było żadnych upomnień.


W tej sytuacji mam prawo sądzić, że posłużono się pretekstem, a rzeczywiste powody rozprawy ze mną są zupełnie inne. Zwłaszcza, że stawiane mi zarzuty naruszenia zasad etyki dziennikarskiej dotyczą jedynie programu „Pytanie na śniadanie”, a nie rzutują na prowadzone przeze mnie programy na antenie TVP Polonia. Wniosek stąd taki, że albo w TVP SA obowiązują dwa różne kodeksy etyki, albo, że nie o etykę tutaj chodzi - podkreśla Racewicz.


Wzruszający wpis Joanny Racewicz o Janosiku i jego zdjęcie z Tupolewa

Prezenterka kończy swój wpis informacją, że kończy współpracę z TVP:

Domysły o istotę sprawy zostawiam Szanownej Publiczności. W tym jednak miejscu pragnę poinformować - Widzów i Pracodawcę – o mojej decyzji rozwiązania niemal 20 – letniej współpracy. Pozwoliłam sobie wybrać drogę medialną, bo właśnie taka została mi narzucona przez TVP SA. Kończę duży i ważny etap w życiu, nie czekając na decyzję z Woronicza 17. Kończę na własnych warunkach, sama, z podniesioną głową. Bo nie czuję się winna.


Jeszcze raz dziękuję za wszystkie słowa wsparcia i otuchy. Będą dla mnie i mojego Synka tej wiosny szczególnie ważne.

Z poważaniem, Joanna Racewicz
- kończy gwiazda.


Joanna Racewicz po 20 latach ODCHODZI z TVP

Joanna Racewicz po 20 latach ODCHODZI z TVP

Joanna Racewicz po 20 latach ODCHODZI z TVP

Joanna Racewicz po 20 latach ODCHODZI z TVP

Zobacz galerię:
Joanna Racewicz na starych zdjęciach
(12 zdjęć)
Joanna Racewicz na starych zdjęciach

Polecane wideo

Skomentuj

Wasze komentarze (9)

  • gość23-03-18, 02:39 cytuj
    zamiast twarzy botoksowa maska,zamiast człowieka kukła z nienaturalnymi ruchami mimiką. Oglądanie czegoś takiego po przebudzeniu w telewizji śniadaniowej masakra. Temat śniadanie, zdrowa dieta delikatny makijaż na dzię a tu kukła bez rysów twarzy kobieta-kot botoks przytakuje wizażystce, psycholożce , dietetyczce, że trzeba akceptować siebie i naturalnośc jest ważna na codzień...
  • gość23-03-18, 02:29 cytuj
    kobieta ma problemy ze soba to co zrobiła ze swoją twarzą to czubek góry lodowej tego co jest w środku...
  • gość22-03-18, 18:38 cytuj
    Noe jestem jej fanka ale zszokowalo mnie, ze o zawieszrnou dowiedziala sie z mediow wiec swietnie, ze odeszla informujac pracodawce w identyczny sposob haha! tVP juz praktycznie nikt nie oglada i to, co sie dzieje odkad Pisiory wygraly wybory, to juz naprawde szok. Wyjechalam za granice 4 lata temu, pdlozylam na mieszkanie we Wroclawiu ale postanowilam nie wracac. Kazdemu, zwlaszcza po studiach, polecam wyjechac. Szkoda Waszego zycia, zdrowia i czasu na ten chory i umierajacy kraj. Bardzo mądra decyzja. Siedź tam i NiGDY nie wracaj zakuta palo .Ten kraj odzywa bez takich jak ty...
Czytaj wszystkie komentarze